Промінь рекомендує: FIЇNKA з треком "Колискова"

Промінь рекомендує: FIЇNKA з треком "Колискова"

FIЇNKA – творчий псевдонім співачки, блогерки, авторки пісень, акторки і свідомої гуцулки Ірини Вихованець. Ірина родом з невеликого міста Надвірна, що на Івано-Франківщині. Виросла серед мальовничої природи в передгір’ї Карпат в колоритному середовищі гуцульської культури, використання елементів якої (характерної ритміки і діалекту) є її творчою фішкою. Ірина говорить, що і співати почала, щоби популяризувати самобутню культуру гуцулів на весь світ.

Але ще до того, як заявити про себе як про співачку, вона здобула локальну популярність завдяки своєму гумористичному проєкту "Ліжник TV" на YouTube. В ньому вона була і ведучою, і режисеркою, і сценаристкою – і взагалі всім-всім-всім. А як співачка FIЇNKA дебютувала в 2019 році. На сьогодні в неї понад 20 синглів (серед яких можна зазначити такі як "Груба" чи "Плакали", які звучать в нашому етері) і виданий восени 2023 року повноформатний альбом "Гуцулія рулит!". Ну а на всю Україну вона стала відомою у 2023 році, коли взяла участь в Нацвідборі на Євробачення з піснею "Довбуш".

Вже в цьому році FIЇNKA поповнила свій доробок піснями "Мої гори" й "Гуцулянко". Остання – це переспів відомої пісні з репертуара славетного Івана Поповича, який не лише дав Ірині свій дозвіл на виконання, але й "позичив" свій голос для дуету.

Сьогодні в "Промінь рекомендує" ми презентуємо новий трек співачки – "Колискова".

Як розказала сама Ірина в "Музичних новинах" нашому колезі Олександру Стасову, пісня присвячена викликам, із якими стикаються молоді батьки, особливо на початку батьківства, коли реальність часто не збігається з очікуваннями. Власне, про це можна дізнатись, якщо подивитись кліп на пісню.

Анна Заклецька і Денис Денисенко поспілкувались з FIЇNKA в ефірі Радіо Промінь і дізнались про життєву філософію гуцулів, особливості діалекту і ставлення до хейтерів, а також про підтримку молодим батькам, якою є її автобіографічна пісня "Колискова".

0:00 0:00
10
1x

Фото надані артисткою

Всі знають, як добре жити по-норвезьки – про той самий "хюгге". Нам потрібно випустити щось на кшталт "як добре жити по-гуцульськи". Тому що в нас так само є така штука як "бути в моменті" – "набуватися" по гуцульськи

Привіт, Ірино! Раді тебе чути!

Привіт, слава Ісу! Рада бути на Радіо Промінь! Почула від вас про свої 20 пісень – я їх навіть до цього не рахувала! Дякую, що зробили це за мене (сміється). 

Розкажи про твою "Колискову". Ти її писала з власного досвіду? Чи в твоєму оточенні багато молодих батьків і є запит на дитячу тему? 

Я сама з батьків! Власне, це колискова, яку я співала своєму малому, коли він народився. Це реально та пісенька, яку я наспівувала йому, щоб він спав. Тоді першою вийшла пісня "Груба" – це на нашому діалекті означає "вагітна", ніякого бодішеймінгу (сміється), – а потім народився малий і я йому співала "не кричи, не кричи, не кричи". Так що ця пісня насправді друга в моєму доробку, але вийшла лише зараз. Певно, що вже пройшло чотири роки і в мене немає тих безсонних ноей (сміється). 

Не зарікайся, дним малим справа може не обмежитись!

Ой, ну тоді ця пісня ще може мені пригодитися, справді! (сміється).

В одному з інтерв’ю ти згадувала, що надихаєшся філософією Гуцульщини. Чим вона така цікава, в чому її особливість?

Філософія – це така неосяжна штука… Наприклад, всі знають, як добре жити по-норвезьки – про той самий "хюгге". Нам потрібно випустити щось на кшталт "як добре жити по-гуцульськи". Тому що в нас так само є така штука як "бути в моменті" – "набуватися" по гуцульськи. Набутися від всього, що навколо відбувається, набутися з людьми – в цьому місці в цей час зібрати всіх докупи. Взагалі, є дуже багато висловів, я їх часто в піснях використовую. На кшталт "Якщо хочеш – перехочеш, а кортить – то най Бог простить". Або "Йой, нагрішим, аби було в чим каятись" (це рядок з моєї нової пісні, яка ще не вийшла). Ну і взагалі, такий девіз по життю в гуцулів, і я так само люблю це казати: "Раз жиєм!". 

Тобі часто закидають, що не розуміють нічого з того, що ти співаєш. Як ти реагуєш на це?

Це вони дали мені поштовх (сміється). FIЇNKA взагалі існує завдяки цим коментам. Якби вони мені цього не писали, я би й не задумалась, що треба популяризувати гуцульську культуру, показувати що гуцули не існують в вакуумі, що в нас є свій діалект, свої філософія і гумор. Є просто копиця всього що зберіглося, що має цінність. А люди не викупають, що це можливість почути, як існувала українська мова колись. Тобто, діалект – це збережена прадавня мова, яку нам винищили. І зараз, доречі, в правописі з’явилось дуже багато слів – наприклад, "шоле", "незалежносте", "радосте". У гуцулів вони були завжди. Коли я співала їх ще до цих змін, мені говорили: "Що це за неграмотність?". Але тепер це офіційний правопис.

Тому – хто має трошки більше розуму, той цікавиться. А хто не має, той хейтить в соцмережах. 

Нещодавно в тебе відбувся перший сольний концерт у Києві в рамках туру на підтримки платівки "Гуцулія рулит". Де тебе ще можна буде побачити найближчим часом?

8 грудня приходьте на концерт у Луцьку. То вже буде завершальний концерт цієї програми, це останній шанс почути "Гуцулія рулит". Але! 16, 23 і 24 січня 2025 року ми виступатимемо у Чернівцях, Франківську і Львові. Вперше з живим бендом готуємо програму. Там можна буде почути і цимбалет, і скрепочки, і послемитись по-гуцульськи (сміється). 

Дякуємо тобі за розмову і наостанок просимо звернутись до наших слухачів із тим, що  тебе зараз на серці.

Дорогі, золоті слухачі Радіо Промінь! Ото зараз їду до Львову, бачу затори на дорогах і тішуся, що життє іде, ми се набуваємо попри все, що в нас відбувається. А зараз ви ще послухаєте мою "Колискову", яку я хочу присвятити всім новоспеченим батькам – і нагадати вам, зозульки, що се так не буде завжди, але це будуть кращі спогади вашого життя. Так шо набувайтесє з того, що маєте. Як я вже казала: "Раз жиєм!".

Слухати трек "Колискова" FIЇNKA, як і багато інших прем’єр, можна в плейлисті "Промінь Рекомендує 2024" на Spotify.