"Влада має показати молоді, що молодь потрібна громаді" ― Міністерство молоді та спорту

"Влада має показати молоді, що молодь потрібна громаді" ― Міністерство молоді та спорту

Останніми роками, ще до повномасштабної війни, в Україні розпочався бум молодіжних рад. Але не завжди їхня діяльність була результативною через незнання молоддю своїх можливостей, повноважень та інструментів роботи. Щоб посили потенціал молодіжних рад, була створена Національна програма "Незламна молодь: молодіжні ради". Перші пілотні проєкти з навчання вже стартували в окремих регіонах. Про те, як допомогти молодим людям реалізувати свій креативний потенціал і стати повноправними учасниками процесу розвитку їхніх громад ― розповів в інтерв’ю Українському Радіо заступник міністра молоді та спорту України Владислав Яцук.

0:00 0:00
10
1x

 

На фото: заступник міністра молоді та спорту України Владислав Яцук. Фото: adm.dp.gov.ua

 

― На який термін розрахована програма "Незламна молодь: молодіжні ради"?

― Програма запрацювала з червня 2023 року. Її стратегічна мета ― молодіжна рада як універсальна форма роботи з молоддю на державному, а особливо на локальному рівні. Першим завданням програми є посилення інституційної спроможності молодіжних рад, підвищення рівня їхньої взаємодії з владою та обізнаності у процесах. Під час програми молоді люди набувають навичок особистісного розвитку, здобувають громадянську освіту, навчаються проєктному менеджменту, формують кластер активної молоді в регіоні. Тривалість програми ― один рік".

― Скільки молодіжних рад беруть участь у програмі?

― Зараз програма відбувається у п’яти областях, і десять громад мають можливість посилити спроможності своїх молодіжних рад, тобто одержати менторську підтримку для кожної громади та молодіжної ради. Це Київська область ― 3 громади, Івано-Франківська область ― 2 громади, Одеська область ― 1 громада, Харківська область ― 2 громади і Рівненська область ― 2 громади. Відповідно ― це Переяславська, Славутицька, Білоцерківська, Долинська, Коломийська, Подільська, Слобожанська, Височанська, Рівненська та Здолбунівська молодіжні ради.

― Як обирали громади для участі у програмі?

― Пропозиція була абсолютно відкрита. Молодіжні ради подавалися на проєкт і презентували свої напрацювання. Було проведено національний діалог, під час якого громади могли долучитися до проєкту. Далі відбувся певний відбір ― і з’явилися громади-переможці.

― Яких ви чекаєте результатів від цих громад?

― Ми очікуємо, що молодіжні ради зможуть повноцінно освоїти усі функції в зоні відповідальності молодіжної ради, навчитися проводити постійні зустрічі, щоквартальні збори, тобто вони мають усвідомити, що молодіжна рада ― це не івент-агентство, і їхнє завдання на сьогодні ― закріпитись у громадах і створити всі умови для повноцінного діалогу між владою і молоддю. Щоб молодіжна рада справді могла впливати на процеси ухвалення рішень, на формування програми, на відкриття молодіжного центру, його додаткове утримання або покращення якості його роботи. Усього цього мають навчитися молодіжні ради за допомогою менторського супроводу.

Фото: dsmslutskrada.gov.ua

― Як змінилися напрямки роботи молодіжних рад?

― Під час повномасштабного вторгнення більшість таких органів трохи зсунули сектор свого впливу в бік волонтерства, допомоги цивільному населенню та армії. Багато членів молодіжних рад пішли на фронт. Тобто молодіжні ради від початку великої війни переключились на волонтерство. Якщо повертатися до повного функціоналу, то є потреба у менеджменті волонтерства. Дуже нагальний напрям у громадах, особливо у молодіжних радах ― щоб люди могли краще розуміти, яким чином залучати волонтерів, якісніше враховувати потреби і запити молоді, зокрема молоді серед ВПО, як долучатися до програм реінтеграції деокупованих територій та проводити там молодіжну роботу. Багато молодіжних рад сьогодні виїхало з тимчасово окупованих територій, але продовжують свою роботу як ради ВПО. Вони продовжують допомагати населенню, яке також виїхало, інтегруватися у нове суспільство, якомога швидше освоїтися у нових умовах. Тут важливим є ментальне здоров’я, психологічна допомога, зараз розробляється ряд тренінгів для молодіжних працівників, які повинні вміти якісно надати першу допомогу ментально травмованій молоді.

― Як можна мотивувати молодь у маленьких містечках до активної роботи та співпраці з локальною владою?

― Влада має показати молоді, що молодь їй потрібна, а не просто говорити "молодь ― наше майбутнє". Це можна зробити, збираючи потреби молоді і даючи зворотний зв’язок. Якщо ми запитуємо молоду людину, чого тобі не вистачає і що ти хочеш сьогодні, а людина відповідає, то влада має проаналізувати і пояснити: оце ми можемо дати ― і дає, а оце не можемо, тому що є певні проблеми, але ви обов’язково це отримаєте трохи згодом. І коли молодь буде чути, що у них запитують, дають зворотний зв’язок, і громада має бажання працювати і закривати потреби молоді, тоді молодь буде зацікавлена саме в цій громаді. Бо громада показала, що молодь їй цікава. Це і бюджетне фінансування, і підтримка донорських організацій, які хочуть заходити безпосередньо в громаду і надавати молоді допомогу, шукати там активних людей і допомагати їм розвиватися саме в громаді, створювати для цього відповідні умови.

Останні новини
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Клименко: "Бюджет більше тиловий, ніж військовий"
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Радіодиктант, "Колос" та "Від суботи до суботи": культові програми Українського Радіо
Новини по темі
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича