"Більше не буде хлопців, які без ноги їдуть по довідки під Бахмут": Величко про зміни в роботі ВЛК

"Більше не буде хлопців, які без ноги їдуть по довідки під Бахмут": Величко про зміни в роботі ВЛК

2 травня Верховна Рада ухвалила законопроєкти №9154 та №9158 щодо удосконалення роботи військово-лікарських комісій і питань оформлення документів для лікування військовослужбовців. За проєкти законів в цілому проголосували 287 та 291 депутат відповідно. Які зміни передбачають законодавчі нововведення і як швидко можна сподіватися на їхнє втілення на практиці Українське радіо дізнавалося в першої заступниці виконавчої директорки Українського ветеранського фонду Руслани Величко-Трифонюк.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: ФБ-сторінка Jessy Brian

 

Що має змінитися в роботі ВЛК?

"Раніше військово-лікарські комісії могли діяти при закладах Міністерства оборони України, СБУ та інших військових формувань. Таких закладів загалом небагато, а військових наразі знана кількість. Спеціалізовані заклади не справлялися з тою кількістю військовослужбовців і не могли їх якісно опрацювати. Відповідно так само й інші лікарські заклади, які є частиною медичних сил ЗСУ, наразі не справляються, тому багато військовослужбовців на сьогодні лікуються також в цивільних закладах", — розповіла Руслана Величко-Трифонюк. 

Експертка додала, що закон запроваджує децентралізацію розміщення ВЛК, а також передбачає запровадження електронних черг: "Щодо електронних черг та інтеграції до медичних інформаційних систем, то ВЛК тепер можуть відкриватися у комунальних закладах, які вже давно перейшли на інформаційні системи й мають впроваджені електронні черги, електронні довідки та інше. Тож це мало би втілитися в життя досить швидко, адже ці системи вже діють. Інша річ — якщо людина лікувалася, наприклад, у військовому госпіталі, де немає електронного документообігу. Військовому треба буде заново збирати документи, хоча в законі є норма, що надсилання паперів - це зобов’язання військового госпіталя. Проте ми всі розуміємо, що якщо ти хочеш пошвидше закінчити будь-яку справу, то треба все збирати самому".

Електронний документообіг у військових шпиталях: бути чи не бути?

"Медичні сили ЗСУ — це окремий орган і слід загалом переглядати ситуацію. В нас військові госпіталі на своїх потужностях не справляються і по-іншому не буде. Тому як госпіталі, так і медичну службу треба якомога швидше інтегрувати до медичних інформаційних систем, а не створювати якусь окрему", — наголосила Величко-Трифонюк.

Вона додала, що в законі закладені кошти на перехід військових медичних закладів на електронний документообіг, нагадавши, як це відбувалося з цивільними медичними закладами: "Тоді порахували, що це здешевлює роботу, економить час, людські ресурси. За час, поки одна лікар буде виписувати один папірець, він може прийняти ще одного хворого".

"Крім того, інтеграція до медичних інформаційних систем передбачає більшу прозорість, тому що коли людина заходить в систему, вона бачить абсолютно все. В такому випадку військового не будуть змушувати їздити з одного госпіталя області в інший заклад іншої області за довідкою, як це відбувається наразі. 

Зараз коли людина виписується з госпіталя, щоб піти на ВЛК, вона бере виписку, їде в постійну дислокацію військової частини (ППД) і там вже пише рапорт, додає документи. Там лікар вже ухввлює рішення, куди її далі направляти і чи направляти її на ВЛК".

"Коли все це буде в інформаційній системі, то не буде історій, коли хлопця без ноги відправляють їхати з довідками під Бахмут, оскільки ППД там", — констатувала Величко-Трифонюк.

Фото: ФБ-сторінка Аліни Артюх

Коли зміни вступлять в дію на практиці?

"Думаю, це станеться швидко, оскільки в нашої держави просто немає іншого виходу, як брати і змінюватися. Зараз йде питання про наше виживання як нації, як держави, тому державна машина теж підлаштовується під усі ці процеси. Хтось перший почне працювати з електронним документообігом і далі піде. Адже це пришвидшує всі процеси і робить військову медицину для військових доступною", — підсумувала Руслана Величко-Трофимук.