На початку війни в Україні видали "на руки" близько 45 тисяч "калашів" — експерт

На початку війни в Україні видали "на руки" близько 45 тисяч "калашів" — експерт

На початку розв'язаної Росією війни в Україні "на руки" видали близько 45 тисяч автоматів Калашникова. Таку оцінку навів в ефірі Українського Радіо юрист, експерт з кримінального права Григорій Усатий. І додав: коли ворог стояв "біля воріт", то в Києві, наприклад, зброю видавали з вантажівок і це було необхідністю. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко запевнив, що зброя перебуває під контролем. На думку Григорія Усатого, йдеться лише про загальний її облік. Через це нагальнішим є запуск єдиного державного реєстру зброї, анонсований МВС. Запуск відбудеться 23 червня нинішнього року, повідомив Ігор Клименко.

0:00 0:00
10
1x

Фото: Віктор Шевченко, АрміяInform

"Україна – єдина держава Європи, де досі немає Закону про зброю"

"Створення Єдиного реєстру зброї пов’язано з багатьма чинниками, такими, як постачання окупантами зброї до окупованих територій на півдні, сході нашої країни. Таке постачання існує ще з 2014 року, проте тепер воно стосується більшої частини території України. Також є випадки поширення стрілецької зброї, контрабанди, перероблення травматичної зброї в бойову. Тому саме зараз наша держава як ніколи потребує посиленої відповіді на незаконний обіг зброї, боєприпасів, вибухових речовин на основі стратегічного урядового підходу. І вперше за часи Незалежності Україна почала готувати підзаконну нормативно-правову базу під Єдиний реєстр зброї", – зазначає Григорій Усатий. І додає: у тестовому режимі Єдиний реєстр зброї вже працював, проте зараз планується розширити перелік зброї, яка до нього ввійде: "І під все це треба готувати законодавчу базу. А в нас до цього часу, у єдиної країни в Європі, немає закону про зброю". 

"Проєкт закону лежить без руху"

"Було дуже багато спроб ухвалити такий закон до 2022 року, але всі вони завершувалися відсутністю підтримки з боку Верховної Ради", – каже Григорій Усатий. "Останній такий документ, який був, це проєкт закону № 5708 від 25 червня 2021 року про право на цивільну вогнепальну зброю. Буквально за день до повномасштабного воєнного вторгнення РФ його прийняли за основу із скороченням строку підготовки. Проте досі цей проєкт закону лежить без руху", – стверджує юрист. Міністерство внутрішніх справ не готове чекати прийняття цього закону нескінченно, тому керівництво МВС заявляло, що візьме питання під свій контроль: "Йшлося: якщо найближчим часом цей проєкт не стане законом, то МВС шляхом внесення відповідних змін до відомчих підзаконних нормативних актів до кінця жовтня запустять в роботу Єдиний реєстр зброї".

На фото: міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко, commons.wikimedia.org

"На початку війни по всій Україні видали близько 45 тисяч одиниць автоматів Калашникова"

"Коли ворог був "біля воріт", то в Києві, наприклад, зброю видавали з вантажівок. Цифри є різні, але по столиці, говорили, видано близько 25 тисяч одиниць автоматичної вогнепальної зброї (автоматів Калашникова). А по всій Україні було видано в районі 45 тисяч одиниць", – зазначив Григорій Усатий. Він нагадав при цьому запевнення міністра внутрішніх справ, що зброя перебуває під контролем. Однак, на думку експерта, йдеться лише про загальний облік: "Я так розумію, що вона проходить по кулегільзотеках (колекції куль і гільз – ред.), адже кожна одиниця зброї відстрілюється. Кожна відстріляна куля, як паспорт у людини, має унікальні сліди. Її можна ідентифікувати у випадку її застосування. Отже, ця зброя, очевидно, була облікована, має номери і її за необхідності можна знайти. Таким чином, як я розумію, міністр заспокоює громадськість у тому, що ця зброя не почне говорити на територіях, де сьогодні немає російського ворога".

Нагородна, мисливська, трофейна зброя – як бути з нею? 

"Проблеми з контролем зброї виникали ще до повномасштабного воєнного вторгнення, бо в нас є дуже багато зброї, окрім мисливської, спортивної. Зокрема чимало кримінальної зброї, яка не облікована. Також є нагородна зброя, яка є великою проблемою. Реєстр повинен покласти край безконтрольним видачам зброї та безконтрольності у питаннях зброї загалом", – наголосив експерт з кримінального права. "Звісно, що зброя кримінального походження – вкрадена, отримана контрабандним шляхом та інше – навряд чи буде в "чистому" вигляді облікована". "Також у нас є окремий різновид – трофейна зброя, яку люди здобули в бою. Безумовно, вона теж повинна реєструватись. Тому неодноразово заявлялося, що людина, яка здобула зброю в бою, зможе зареєструвати її", – розповів Григорій Усатий. 

Тож, підсумував експерт, реєстр нестиме не лише інформаційну функцію, він повинен спростити процедуру контролю зброї, причому – з моменту її випуску: "Якщо в нас буде цей реєстр, то буде видно, в який магазин ця зброя надійшла від виробника. МВС, зі свого боку, вноситиме дані з кулегільзотеки. Також у реєстрі будуть дані про власника зброї – прізвище, ім’я, місце його проживання, місце зберігання зброї, яка це зброя, чи вперше громадянин отримує зброю, чи ні, чи немає адмінправопорушень у громадянина, пов’язаних зі зброєю. Можливо, людина вчинила злочин і бажає придбати зброю й продавці у Реєстр зайдуть, побачать, що в нього немає права на придбання зброї. Ця вся інформація надзвичайно корисна, щоб контролювати обіг зброї".