Сі Цзіньпін не зупинив Путіна, але переймається ринками збуту Китаю — Катерина Качан

Сі Цзіньпін не зупинив Путіна, але переймається ринками збуту Китаю — Катерина Качан

Сі Цзіньпін не зупинив Путіна, навпаки Росія отримала досить високу підтримку. Таким чином прокоментувала Українському Радіо підсумки візиту лідера Китаю до Москви авторка проєкту з моніторингу китайських новин ЗУМ Катерина Качан. На її думку, сподівання, що КНР зупинить Росію у війні проти України, не виправдалися. При цьому експертка уточнила, що вона має на увазі передусім економічну підтримку Пекіном Москви. Сі Цзіньпін дуже зацікавлений розвивати ринки збуту для очолюваної ним держави, особливо після кількарічної кризи через антиковідні карантини. І тому йти на повну конфронтацію із ЄС та США він навряд чи наважиться.

0:00 0:00
10
1x

Лідер КНР Сі Цзіньпін та президент РФ Володимир Путін 20 березня 2023 року. Фото: AP

Це досить красномовний візит, тому що Сі Цзіньпін тільки вийшов на новий строк керування Китаєм і Росія – перша країна, яку він відвідав із візитом, констатує Катерина Качан. "Дійсно, Китай позиціонує це як "подорож миру", сприяння переговорам і співробітництву. Але насправді ми розуміємо, що в той час, коли відбувається геополітичний розподіл і все більше країн приєднується до так званої “прозахідної” геополітичної ситуації, зокрема сусіди Китаю – Південна Корея, Японія, Австралія та навіть Індія – КНР шукає собі нових партнерів, розуміючи, що і геополітично, і економічно йому потрібно вибудовувати нові стосунки", – зауважує експертка. 

Ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна і візит Сі

Офіційно зустріч у Москві була підтверджена за кілька днів до того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна, звертає увагу Катерина Качан. "Я дуже прискіпливо моніторила китайські ЗМІ щодо того, чи вони взагалі будуть щось казати про Сі Цзіньпіна у контексті цієї новини (від МКС – ред.) і поєднання цих новин не було. Китай взагалі офіційно не висвітлював візит Сі Цзіньпіна, пов’язуючи його з новиною про злочинця Путіна. Можливо, це пов’язано з тим, що Китай свого часу не прийняв Римський статут, що передбачає участь країн у Міжнародному кримінальному суді", – припускає експертка. 

Гра Китаю у "миротворця"

Китай від початку розв'язаної Росією війни проти України не називав її війною, продовжуючи називати її протягом року “конфліктом” або “кризою” в Україні, каже Катерина Качан. "Також за весь цей період Пекін лише одного разу надав гуманітарну допомогу Україні і це було ще у березні минулого року. Проте весь цей час Китай просував одну і ту ж тему, що вони "виступають за мир, мирні переговори, не розпалювання конфлікту, не підтримку постачання зброї" тощо. За цей час Китай, на мою думку, отримав великі ризики з точки зору своїх ринків збуту. Це стосується і Сполучених Штатів, і партнерів у Азійсько-Тихоокеанському регіоні, та ринків ЄС. Наразі Китай відкрився після ковіду і він дуже зацікавлений відновити свої економічні стосунки з цими ринками. При цьому Китай розуміє, що його бездіяльність більше виглядає як підтримка Росії, тому вони намагаються виступати в ролі так званого “миротворця” і таким чином отримувати підтримку від країн ЄС та США, щоб там закуповували китайські товари. Китай певний чином грає гру задля того, щоб показати світові, що він не бездіяльний, а готовий виступати миротворцем. І таким чином КНР прагне розвивати свої ринки збуту. 

Зі свого боку, Росія отримала досить високу дипломатичну підтримку з боку Китаю. Хоча деякі країни казали, що можливо Сі Цзіньпін зупинить Путіна, навпаки, Москва відчула підтримку, передусім економічно", – зазначила Катерина Качан. 

"Відносини Росії та КНР не є військово-політичним союзом"

У спільній заяві за підсумками переговорів Путіна та Сі Цзіньпіна у Москві сказано: "Відносини Росії та КНР не є військово-політичним союзом, не носять блокового і конфронтаційного характеру і не спрямовані проти третіх країн".