Від "Україна припинить існування" до надання літаків та ракет

Від "Україна припинить існування" до надання літаків та ракет

Володимир Зеленський здійснює неанонсоване європейське турне, яке розпочав з Великої Британії, потім із зупинкою у Франції, далі у Брюсселі вже на саміті ЄС та виступом у Європарламенті. Політичний експерт Євген Магда для слухачів Українського радіо розповів про перші результати саміту: про що говорили і до чого домовилися.

0:00 0:00
10
1x

Україна переконує світ, що "Зеленський може поїхати проводити особисті зустрічі" за межами держави

Цілей візиту Володимира Зеленського до Брюсселя було кілька, каже Євген Магда. Це і бажання зберегти і продовжити певну традицію після візиту до США. І протягом короткого терміну зустрітися із якомога більшою кількістю європейських політиків, показавши всім впевненість у ЗСУ та наголосити на найбільших наших потребах. Це і отримання імпульсу для переговорів щодо надання більш потужної зброї, і для того, щоби нам самим змінюватися всередині країни. "Цей візит є демонстрацією того, що Україна почуває себе впевнено, і Зеленський може дозволити собі поїхати проводити особисті зустрічі, які є більш переконливими і ефективними. Я б порівняв його візит із тим, що скоро будуть орати наші поля і сіяти, але врожай ми отримаємо за кілька місяців. Так само і з отриманням літаків і далекобійних ракет. Це питання не вирішується із сьогодні на завтра. Так працює західна система. Рік тому, ще в переддень повномасштабного вторгнення, більшість західних експертів вважали, що Україна розвалиться, ЗСУ зазнає поразки і ми припинимо існування, як держава". 

Фото: Володимир Зеленський прибув на саміт ЄС до Брюсселя, Твіттер Урсули фон дер Ляєн

"Щоб отримати танки, ми пройшли складний шлях". А для отримання літаків…

Наш оптимізм в наданні потрібної нам зброї має бути підкріплений конкретними рішеннями, які не просто озвучені, а ухвалені, вважає політолог. "Щоб отримати танки, ми пройшли складний шлях. А літаки можуть завдавати ударів безпосередньо територією Росії. І на Заході це чітко розуміють". Там, на Заході, каже Євген Магда, є поширеною дві думки: треба давати Україні зброю якомога швидше; не дати програти Україні, але при цьому не зробити так, щоб Росія швидко розвалилася. 

Орбан на шпагаті

Його позиція, каже Євген Магда, скептична щодо України. "Коли критикують його в ЄС, він б'є по Україні. Віктор Орбан спирається на позицію своїх виборців, але і не хоче виходу Угорщини зі складу ЄС". Євген Магда каже, що прем'єр-міністр Угорщини показав своїм виборцям, що йому не до вподоби приїзд Зеленського (це було яскраво продемонстровано його незадоволеним виразом обличчя на загальному фото європейських лідерів-ред.), а потім "він таки зустрівся з Володимиром Зеленським, потиснув йому руку і показав вже ЄС, що він хороший і готовий вести перемовини". 

Фото: Associated Press

Це класична поведінка, каже політолог. "Доки Угорщина є членом ЄС та НАТО, її статус не дозволить певних дій за межами політичних спекуляцій. Ми повинні чітко розуміти, що Росія наш ворог, а Угорщина складний сусід, опонент, країна із суперечностями". 

Фото: Зеленський запросив Орбана у Київ, Фейсбук Віктора Орбана

"Читати також: "Перемовини про вступ України до ЄС можуть початися ще цього року"

"Зазнавши поразки в Україні, Росія може відігратися на Казахстані, Грузії, Вірменії, можливо Азербайджані"

"Україна повинна чітко артикулювати, що нашою метою є лише звільнення своєї території, відновлення територіальної цілісності. Але при цьому це не заважає нам здійснювати відповідні дипломатичні зусилля щодо процесу демонтажу РФ. Бо це на сьогодні необхідно. Лише розпад РФ є запорукою безпечної Європи. Зазнавши поразки в Україні, Росія намагатиметься відігратися на інших країнах. І ними можуть бути Казахстан, Грузія, Вірменія, можливо Азербайджан". 

"Лідерам ЄС їхні виборці не давали мандату, щоб Україну прийняли до ЄС чи НАТО"

Навесні 2024 року пройдуть вибори до Європейського парламенту. Буде сформовано новий склад. При цьому Європейська комісія може бути іншою, наголошує політичний експерт. "Лідерам ЄС їхні виборці не давали мандату, щоб Україну прийняли до ЄС чи НАТО. При демонтажі Росії ми не маємо зловживати войовничою риторикою. Бо війну проти Росії веде Україна. Інші країни бояться війни". 

Фото: president.gov.ua