"90 % біженців з України не повернеться додому" — директорка Інституту демографії та соцдосліджень ім. Птухи Елла Лібанова

"90 % біженців з України не повернеться додому" — директорка Інституту демографії та соцдосліджень ім. Птухи Елла  Лібанова

За даними Державної прикордонної служби України, через війну з території нашої держави поїхало близько 2 млн осіб, більшість з яких - це жінки та діти. 90 % з них, швидше за все, не повернеться додому після перемоги. Про це в ефірі Українського радіо розповіла директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Елла Лібанова. Детальніше про те, яка демографічна ситуація в Україні, та як на неї впливає російсько-українська війна — далі.

0:00 0:00
10
1x

"Народжуваність в Україні впала до критичного рівня"

"Старіння та депопуляцію українців треба шукати в 60-х роках минулого сторіччя, коли пересічна українська жінка перестала народжувати стільки дітей, скільки потрібно для бодай простого відтворення населення. Замість 215 дітей на 100 жінок в 2021 році народжувалося 110, майже вдвічі менше. Це не було пов’язано з війною, внаслідок якої дуже скоротилася народжуваність, при чому до критичного рівня. Тому в 2023 році ми будемо мати всі наслідки війни", ​​— розповіла Елла Лібанова. Що ж стосується смертності, то, за словами експертки, на сьогодні достеменно невідомо, скільки людей загинуло в 2022 році, зокрема й внаслідок війни: "Смерті внаслідок війни — це не стільки загиблі від бомбардувань або на полі бою, але й додаткова смертність від серцево-судинних захворювань, діабету та інших причин, пов’язаних з неотриманням своєчасної медичної допомоги, поганим харчуванням, переохолодженням, постійними стресами. Разом з тим, вже зараз можна сказати, що втрати цивільного населення в рази перевищили втрати військових". 

"Не варто мріяти про нездійсненне": 90 % біженців не повернуться

"Третя складова — це міграція. Тут цифри дуже сильно різняться, але я найбільше довіряю даним Держприкордонслужби. Вони говорять про те, що через західні кордони та кордон з Молдовою сальдо становить близько 2 млн осіб. Тому начебто катастрофи немає, але насправді 70 % жінок, які втекли від війни, мають вищу освіту. Це жінки, спроможні адаптуватися на новому місці. Більше того, вони не розраховують на чиюсь допомогу. Діти, які виїхали з ними, вже рік відвідують або дошкільні заклади, або вчаться в школах чи університетах. В цих жінок в багатьох випадках вже є нове місце роботи, а вдома чекає зруйноване житло, їм немає куди повертатися до України. Тому навіть якщо ці 2 млн додаткових українських людей, які перебувають за кордоном, це всі, хто виїхав, це все одно величезна втрата для України", — пояснила Лібанова. 

Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень скептично ставиться до даних соціологічних опитувань, за якими близько 90 % вимушених емігрантів прагнуть повернення в Україну. Вона додала, що наше суспільство сьогодні переживає безпрецедентну хвилю патріотизму, через яку складно навіть самому собі зізнатися, що людина залишиться жити за кордоном: "Не варто мріяти про нездійсненне: 90 % біженців з України не повернеться".

Повне інтерв’ю з Еллою Лібановою слухайте на Українському радіо о 21.00.

Фото: BBC